BÜYÜK VERİMakaleler

Müşterilerinizin değerini biliyor musunuz?

0

En güçlü iş aracı olarak kabul gören büyük veri ve büyüyen bu dijital trendlerle birlikte büyük veri analitiği, iş yapma şekillerini kökünden değiştirdi. Müşteri segmentasyonu sanatını anlamaktan pazarlama mesajlarını ve reklam kampanyalarını hedeflemeye kadar büyük veri, müşteri tabanını temsil eden birçok bilgiyi içeriyor. Bu nedenle, tüm sistemi otomatik hale getiren teknik ve anahtar teknoloji olan büyük veri ve veri analitiği, içerdiği hemen hemen her sektörde lider teknoloji rolünü üstleniyor ve süreçleri yeniden tasarlarken inovasyonu da hızlandırıyor.

Günümüzde, endüstrinin çeşitli sektörlerindeki şirketler artık veriye dayalı karar vermeyi teşvik etmek için büyük verinin gücünden yararlanıyor. Gartner büyük veriyi; gelişmiş karar verme, içgörü keşfi ve süreç optimizasyonu sağlamak için yeni işleme biçimleri gerektiren yüksek hacimli, yüksek hızlı ve/veya yüksek çeşitlilikteki bilgi varlıkları olarak tanımlıyor. Statista’nın tahminlerine göre ise küresel büyük veri pazarı, 2027 yılına kadar 103 milyar dolara büyüyecek ve yazılım endüstrisi, büyük veri pazarına yüzde 45’lik bir payla liderlik edecek. Peki büyük veri ve iş analitiği kuruluşların işlerine ne tür değerler katıyor?

  1. Maliyet optimizasyonu

Büyük veri araçları; büyük miktarda veriyi depolamak, işlemek ve analiz etmek konusunda işletmelere maliyet avantajları sunuyor. Bu araçlar, iş yapmanın maliyet açısından verimli yollarını da belirliyor. Örneğin, firmaların ürün iade maliyetlerini en aza indirmelerini kolaylaştırırken hangi ürünlerin iade edilme olasılığının daha yüksek olduğunu tahmin etme kabiliyetini de kazandırıyor. Böylece şirketlerin iade kayıplarını azaltmak için uygun önlemleri almalarına olanak tanınıyor.

  1. Verimliliği artırma

Büyük veri analitiği son pazar trendlerini belirlemeye ve analiz etmeye, aynı zamanda pazarda rekabet edebilir hale gelmeye yardımcı oluyor. Büyük veri araçları ise müşterilerle etkileşime girerek ve onların değerli geri bildirimlerini alarak büyük miktarda alakalı müşteri verisi biriktiriyor. Ayrıca şirketlerin operasyonel verimliliğini büyük ölçüde artırırken kişiselleştirilmiş ürünler ve hizmetler yaratmalarına da izin veriyor.

  1. Rekabetçi fiyatlandırma

Büyük veri analitiği, piyasanın gerçek zamanlı izlenmesinde şirketlere yardımcı oluyor. Kuruluşlar sadece rakiplerinin geçmişteki hareketlerini takip etmekle kalmıyor, aynı zamanda hangi stratejileri izlediklerini de görebiliyor. Büyük veri analitiği ise bu noktada fiyat değişikliklerinin etkisini hesaplama ve ölçme; müşteri taleplerine, müşteri satın alma davranışına ve pazar eğilimlerine dayalı maliyet stratejileri uygulama; fiyatlandırma sürecini otomatikleştirme konusunda firmalara destek sağlıyor.

  1. İnovasyon

Büyük veri analitiği ve araçları, toplu veri kümelerinden değerli içgörüler elde edilmesine yardımcı olarak bu içgörülerle inovasyona yol açan temel itici güçler olarak hareket ediyor. Kurumlar bu bilgileri iş stratejilerini yeniden tasarlamak, yeni ürünler/hizmetler geliştirmek, pazarlama tekniklerini iyileştirmek ve marka erişimini genişletmek adına yeni çözümler ve fikirler bulmak için kullanabiliyor.

  1. Çevrimiçi saygınlığı takip etme

Günümüzde şirketlerin çevrimiçi itibarlarını kontrol etmeleri, izlemeleri ve iyileştirmeleri çok önemli hale geldi. Büyük veri araçları bu noktada müşterilerin sunulan ürünler/hizmetler hakkında neler söylediğini anlamak için geniş dijital alana hizmet edilmesine yardımcı oluyor. Müşteri gereksinimlerini anlamak ise hizmetleri geliştirmeyi kolaylaştırırken kurumların saygınlığını da artırıyor.

360° Müşteri Bakış Açısı

Bir müşterinin 360°’lik bir görünümü; satın almalardan başlayarak müşteri hizmetleri veya sosyal medya aracılığıyla pazarlama iletişimlerine kadar kapsamlı bir müşteri verisi koleksiyonudur. Müşterilerine 360°’lik bir bakış açısıyla bakan işletmeler, yüksek oranda hedeflenmiş pazarlama kampanyalarına, gelişmiş müşteri sadakatine ve daha fazla satış fırsatına yol açan tutarlı, güvenli müşteri içgörüleri elde edebiliyor. Büyük veri analitiği çözümleri ise yüksek performans ve ölçeklenebilirlik ile sorunsuz ve kusursuz veri entegrasyonu sağlıyor. Tutarlı ve entegre verilerle işletmeler, müşterilerini daha iyi anlayabilir, maliyetleri yönetebilir ve daha anlamlı ürün ve hizmetler sunabilir hale geliyor.

Büyük veri ve analitik trendleriyle karar verme şeklini tamamen değiştiren kuruluşlar için her müşteriye 360°’lik bir bakış açısına sahip olmak zorunlu hale geldi. Öyle ki Gartner’ın araştırmasına göre, girişimlerin yüzde 10’dan azı müşterileri için 360°’lik bir görüşe sahip ve sadece yüzde 5’i işlerini sistematik olarak büyütmek için 360°’lik bir görüş kullanabiliyor. İşini büyütmek isteyen kuruluşlara ise temelde şu unsurları kullanmaları öneriliyor:

İyileştirilmiş müşteri görüşleri: Müşteri verilerini analiz ederek müşterilerinizin markanızla nasıl etkileşime girdiğine dair değerli bilgiler elde edebilirsiniz. Ürününüzü satın almalarını, web sitenizi ziyaret etmeleri veya istenen diğer işlemleri yapmalarını sağlayan şey de tam olarak budur. Bu gerçek zamanlı bilgileri müşteri memnuniyetini ve marka değerinizi artırmak için kullanabilirsiniz çünkü müşterileriniz hakkında ne kadar ayrıntılı bilgiye sahip olursanız o kadar net, gerçek ve kesin bilgiler elde edersiniz. Bir iş zekası platformu kullanmak ise bu bilgileri analiz ederek değerli içgörüler elde etmenize yardımcı olur.

Daha iyi müşteri deneyimi: İşletmeler artık elde edilen değerli bilgilerle daha benzersiz, kişiselleştirilmiş müşteri deneyimleri oluşturabiliyor. Kitlenizi ne kadar çok anlarsanız, mesajlarınızı da müşteri tercihlerine göre o kadar doğru bir şekilde uyarlayabilirsiniz. 360° müşteri yaklaşımı ise satış, müşteri hizmetleri ve teknik destek ekiplerinizin her bir müşteriyle ilgili tüm bilgilere erişmesine yardımcı olur. Bu bilgiler daha kişiselleştirilmiş bir deneyim yaratmak için de kullanılabilir.

Artan müşteri sadakati: 360°’lik bir görünümüne sahip olan kişiselleştirme yöntemleri, müşteri sadakati oluşturmanın anahtarıdır. Etkileşimlerinizi müşterilerinizin tercihlerine göre özelleştirdiğinizde de müşteri sadakatini artırmış ve markanız ile müşteriniz arasında bir bağ yaratmış olursunuz.

Daha iyi iş planlaması: Müşterilerin ayrıntılı görünümü, kuruluşların daha iyi iş kararları vermesini kolaylaştırır. Kaliteli veriler, daha iyi iş planlaması yapmanıza ve önemli iş kararları almanıza yardımcı olacaktır. 360°’lik bir bakış açısı ayrıca işletmelere gelişmiş tahmine dayalı analitik de sağlar. Gelecekteki müşteri davranışlarını tahmin etmek ise hem kısa hem de uzun vadeli iş planlarında şirketlere yardımcı olur.

Düşük pazarlama maliyeti: 360° müşteri modeli, pazarlama maliyetlerinizi azaltmanızı ve yatırım getirisini artırmanızı kolaylaştırır. Sahip olduğunuz daha kesin müşteri verileri sayesinde pazarlama kampanyalarınızı daha doğru bir şekilde hedefleyebilirsiniz. Odaklanmış hedefleme de pazarlama kampanyalarınızdaki yatırım getirisini artıracaktır. Ayrıca potansiyel müşterileri uygun maliyetli bir şekilde dönüştürmeniz ve yeni müşterilere ulaşmanız da mümkün hale gelir.

Sonuç olarak, günümüzde büyük verilerin büyüklüklerine ve türlerine bakılmaksızın kuruluşlar için en güçlü iş aracı olarak ortaya çıktığı sonucuna varıyoruz. Büyük veri analitiği ise büyük satışlar ve iyileştirilmiş pazarlama sonuçları, gelişmiş müşteri hizmetleri, optimize edilmiş operasyonel verimlilik ve azaltılmış risk gibi avantajlarla kuruluşlara yardımcı oluyor. Şimdiye kadar tanık olduğumuz kanıtlanmış faydalarına rağmen büyük veri, hala keşfedilmeyi bekleyen sayısız kullanılmamış olasılık barındırıyor.

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up