Köşe YazılarıSüha Bayraktar

Uzaktan Çalışma ve Eğitim Modelleri

0

Mobil çalışma, mobil iletişim çoğumuzun uzun zamandır hayatında olan kavramlar. Çoğumuz farkında olmasak bile, özellikle bu kavramların etrafında sunulan mobil teknoloji ve beraberinde gelen hızlı iletişim olanakları ile hayatımıza farklı iş yapış şekilleri girdi.

Mobil kavramı basit anlamda hareketli olmak, hareket etmek anlamında geliyor. Mobil denince onunla beraber iş dünyamıza başka bir kavram da girdi: Mobilite. Mobilite basit anlamda bir yerden başka bir yere olan hareketi ya da bir durumdan başka bir duruma geçişi ifade ediyor. Hızlıca mobiliteyi hayal ettiğinizde bir yerden bir yere hareket etseniz bile her durumda yapacağınız veya yapmak istediğiniz işleri yapabiliyor olmanız gerekiyor.

Pratikte mobil olduğunuz zaman mobil iletişim ve uygulama teknolojileri bize istediğimiz yerden istediğimiz bilgiye, servise, istediğimiz anda ulaşım olanağı sağlıyor.

Uzaktan İş Yöntemleri

Peki mobil teknolojiler ve mobilite kavramları hayatımızda neleri değiştiriyor ve hayatımıza ne katıyor?

Yine farkında olmadan çoğumuzun hayatına giren çok basit bir servis var: e-mail. Bugün şöyle geçmişe doğru gittiğinizde mobil telefonunuzdan iş veya kişisel e-maillerinize yaklaşık 15-20 senedir istediğiniz yerden ulaşabiliyorsunuz. Artık işyerinizde veya evinizde bulunup, oradaki bilgisayarlarınızdan e-maillerinize ulaşmanız gerekmiyor. Aslında bu bağlamda mobil teknolojiler ile kullandığımız e-maille hayatımıza farkında olmasak bile uzaktan erişim, uzaktan iş yapma modelleri girmiş durumda.

Uzaktan iş yöntemlerine neden ihtiyaç duyuyoruz?

Her ne kadar COVID-19 hayatımıza girdikten sonra bu yöntemlere çok daha fazla ihtiyacımız olduğunu anlasak da bu yöntemler aslında değişen iş modellerinin tüm dünyaya bir yansıması.

Peki uzaktan iş yöntemleri ne zaman hayatımıza giriyor veya neden hayatımızın odak noktası haline geliyor?

3 ana faktör bizi iş dünyasında istesek de istemesek de uzaktan iş yapma yöntemlerine yönelmemizi sağlıyor.

Daha fazla müşteri odağı

Müşterilerin yeni teknoloji odaklı ve hızın çok önemli olduğu dünyamızda, beklentileri gittikçe artıyor. Peki sadece ofiste çalışarak müşterilere hizmet verebilir misiniz? Bu sorunun cevabına önemi gittikçe artan 2 ana hizmet beklentisinin daha da ön plana çıkmasıyla cevap verebiliriz:

  • Müşteriye daha hızlı hizmet
  • Müşteriye daha yakın olma

Bugün müşterilerimizin çoğu, istedikleri bilgiye ve hizmete mobil olarak istedikleri zaman ve yerde ulaşabildikleri için aynı performansı da sizden bekliyorlar. Eğer mobil ve dijital değilseniz bu tür müşterilere daha hızlı hizmet vermeniz ve onları memnun etmeniz mümkün değil.

Müşteri odağınız müşterilerinizden daha fazla mobil ve daha dijital olmak, bir anda zorunluluk haline geliyor.

Rekabetin Artması

Tabi ki müşterilerinizin beklentileri bu durumdayken rekabet tüm bunları sizden daha iyi, hızlı ve odaklı yapıyorsa, bu durumda sadece müşteri odağı tek başına yetmiyor. Ne kadar hızlı ve odaklı olursanız olun daha iyi bir rekabet sizin için her zaman risk yaratıyor.

Bu anlamda daha iyi müşteri odağının yanında da en azından rekabet kadar daha iyi performans göstermekte ana odaklarınız arasına giriyor.

Dijital Dünya

Dijital dünya aslında bize daha esnek çalışma modelleri ve hız sağlamakla beraber birçok süreci tekrar gözden geçirmemizi sağladı. Müşterilere verdiğimiz hizmet kalitesi bunların en önemlilerinden bir tanesi. Firmalar müşteri hizmetlerini sorgularken 2 konu genel odak haline geldi:

  • Daha hızlı nasıl hizmetlerimizi verebiliriz?
  • Sadece ofiste çalışma, hizmet kalitesini ne kadar etkiliyor?

Dijitalleşmeyle klasik, alıştığımız ofiste çalışma modellerimiz de sorgulanmaya başlandı. Özellikle 2 soru sıklıkla sorulmaya başlandı:

  • Ofisten hizmet veren müşteri temsilcileri/yöneticileri müşteriyi ne kadar yakın ve anlayabiliyor?
  • Ofisten çalışma, müşteri odağımıza ve hızımıza nasıl etki ediyor?

Dijitalleşen dünyamız ile çoğu kurum ve şahıslar hayatlarına etki eden çok önemli bir kavramın farkına da vardı: Hız

Eğer mevcut ofis sistemleriniz ve teknolojileriniz size müşterileriniz istediği servis hızını sağlayamıyorsa, rekabetin dışında kalıyorsunuz. Sadece ofisten hizmet veriyorsanız ve ofis dışındayken verdiğiniz hizmet yavaşlıyorsa yine benzer şekilde rekabetin arkasında kalıyorsunuz. Dolayısıyla tüm müşteri destek ve yönetim süreçlerinizi kurgularken, ofiste ve ofis dışında tamamen dijital hizmet verip kalitesinden ödün vermediğiniz bir süreç ve altyapı kurmak size rekabette ciddi avantaj sağlıyor.

Bu kapsamda Turkcell, şirketlerimizin ve kurumlarımızın yeni dünyada dijitalleşme ile değişen rekabet şartları ve değişen müşteri beklentileri için, işinizi uzaktan ve her yerden yönetebileceğiniz dijital çözümler sunuyor.

Turkcell Uzaktan İş Çözümleriyle İşinize Değer Katın!

2019 sonunda tüm dünyayla beraber hayatımıza giren COVID-19 ile ülkemizde birçok şirket, bu beklenmeyen tehlike ortamında “mevcut işimi müşterilerime bir etkisi olmadan nasıl devam ettirebilirim?” diye hızlı şekilde sorgulamaya başladı.

Bu sektörlerden en önemlilerinden bir tanesi eğitim sektörü. Birden milyonlarca öğrenci, kampüste ve eğitim kurumlarından uzakta evlerinden yeni bir eğitim sistemi ile tanıştı: Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim Çözümleri

Turkcell bu anlamda Turkcell Akademi ile başlattığı uzaktan eğitim teknolojileri ile olan tecrübesini, eğitim kurumlarına bu konuda çözüm danışmalığı ve desteği vererek başladı. Bu kapsamda eğitim kurumlarında 2 ana ihtiyaç ortaya çıktı:

  • Uzaktan Canlı Eğitim
  • Video ile Online Eğitim

Özellikle uzaktan canlı eğitim konusunda farklı boyuttaki eğitim kurumlarının, farklılaşan ihtiyaçlarını da gözeterek birden fazla çözümü hayata geçirdik. Amacımız basit bir uzaktan canlı yayın yapan bir çözümüm yanında, çok daha gelişmiş kullanıcı ve süreç yönetimi olan çözümleri müşterilerimize sunmak.

Canlı yayın planı olmayan eğitim kurumları Turkcell LMS(Learning Management Systems) ile önceden eğitimlerin çekiminin yapıldığı ve sonrasında öğrencilere bu eğitimlerin atanıp, öğrencilerin takip edildiği çözümümüzü sunuyoruz. Eğitim kurumları bu sayede katılımcıları takip ederek diledikleri takdirde, istedikleri aralıklarda konu ve konulardan online sınav yapabiliyorlar. Bu sayede öğrenci katılım performanslarını ölçebiliyorlar.

Uzaktan Çalışma Çözümleri

Uzaktan çalışmanın ana prensibi, kendinizi evde veya ofis dışında ofisinizde gibi hissedebilmeniz ve ofiste yararlandığınız tüm servislerden aynı şekilde faydalanmanız. Evde uzaktan çalışmanın olmazsa olmazları kaliteli, hızlı bir internet bağlantısı, bağlantının güvenliği ve sizin her an erişebilir olmanız.

Bunları sağladıktan sonra en önemli bir diğer faktör de şirketinizdeki verilere ve uygulamalara güvenli, hızlı ulaşmak.

Yeni dijital dünyamızda olmazsa olmaz servis ve hizmetlerin sağlandığı altyapılarının özellikle hızlı, güvenilir, her zaman her yerden erişebilen sistemlerde kurulması çok önemli. Bu kapsamda yeni nesil Tier 3 ve üstü standartlara sahip veri merkezleri ön plana çıkıyor.

Her türlü güvenliğin alındığı, en son teknolojiler ile beklenmeyen felaketlere karşı korunduğu, dünya standartlarında dizayn edilmiş bu veri merkezleri, yeni dijital dünyamızın olmazsa olmazı. Şu an yaşadığımız COVID-19 krizi sebebiyle şirketinize ulaşımınız kısıtlanmış veya etkilenmiş olabilir. Özellikle daha çok mobilite ve şu an yaşadığımız kriz durumları için kritik sistemlerinizin her zaman ulaşabileceğiniz ve hizmet alabileceğiniz şekilde bulutta olması, bu tür krizlerden etkilenme ihtimaliniz çok düşük tutacaktır.

Yine kurumsal şirketlerin en elzem ihtiyaçlarından olan şirket içi ve şirket dışına verilecek eğitimler, bulut teknolojilerini kullanarak çok daha kolay erişebilir hale gelebilirler.

Şirket çalışanlarınızı Turkcell Akademi kurumsal LMS çözümleriyle Turkcell Bulut’ta sağlanan hazır güncel içerikler ve sizin hazırlayacağınız içerikler sayesinde zaman ve mesafe sınırı olmaksızın hızlı bir şekilde eğitirken, aynı zamanda iş ortakları ve müşterilerinize bu hizmetleri sunarak ekosisteminize ve müşterilerinize çok daha iyi bir deneyim yaşatabilirsiniz.

Bu çözümler ile Turkcell hem işinizde hem de evinizde her zaman yanınızda. Çünkü biz ne olursa olsun Evde Hayat Var diyoruz.

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up