YÖN VEREN LİDERLER

Türkiye’nin en büyük Veri İşletmecisiyiz

0

Güvenlik, veri merkezi ve bulut teknolojilerine yaptığımız yatırımların kritik önemi, önümüzdeki dönemde çok daha net ortaya çıkacak. Turkcell geçtiğimiz yıllarda binlerce metrekare veri merkezi yatırımı yaptı. Yeni inşaa edilmekte olan veri merkezleri, Gebze’de hayata geçirilen Siber Güvenlik Merkezi ve yeni nesil bulut çözümleri ile veri konusunda önemli yatırımlar yapmaya devam ediyor. Turkcell Kurumsal ve Ev Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Özata, yalnızca veri merkezine yapılacak olan yatırımların 2020’ye kadar 2 milyar TL’yi aşacağını söylüyor. Ceyhun Özata ile Turkcell’in veri konusundaki yatırımlarını, mega projeleri, kurumsal çözümlerini ve Turkcell’in dijital dönüşüm vizyonunu konuştuk.

Teknoloji inanılmaz bir boyut kazandı. Her geçen gün yepyeni icatlarla, müthiş keşiflerle karşılaşıyoruz. Merak ediyoruz; sizce gelecek nasıl şekillenecek, bizleri daha neler bekliyor? Öngörüleriniz nelerdir?

Geleceğe dönük çalışmaların başında yapay zeka geliyor. Yapay zeka teknolojileri şu anda emekleme çağını yaşıyor diyebiliriz. Çok yakında müşteriye dokunan her alanda yapay zekayı göreceğiz. Telekomünikasyon sektöründe de yapay zekayı kullanarak müşterilerin ihtiyaçlarına özel geliştirilen uygulamalar, önümüzdeki dönemde oldukça ses getirecek. Ancak burada unutulmaması gereken çok mühim bir konuya da dikkat çekmek gerekiyor. Yapay zeka, nesnelerin interneti gibi teknolojilerin olmazsa olmazı güçlü bir altyapı. Bu noktada eşiğinde olduğumuz yeni bir altyapı değişimi olan 5G ile internet bağlantı hızlarında inanılmaz artışlara ve gecikme sürelerinde de düşüşlere şahit olacağız. Yine kişisel veri ve veri güvenliği gibi konular kritik önemini koruyacak. Türkiye’nin en büyük veri işletmecisi olarak hep söylediğimiz ‘verimize sahip çıkalım’ anlayışı tüm ülkelerde ana gündem maddesi olacak ve ülkeler kendi datasına daha fazla sahip çıkmak için çalışmalar yürütecekler. Biz Turkcell olarak, bu sürece hazırız. Gerek güvenlik uygulamalarımız gerekse veri merkezlerimize yaptığımız yatırımların önemi, önümüzdeki dönemde çok daha net ortaya çıkacak.

Günümüzde dijitalleşme şirketlerin ve kurumların en önemli gündem konularından biri. Peki, Turkcell olarak bu alanda gerçekleştirdiğiniz çalışmalar ve yatırımlar nelerdir?

Kuruluşumuzdan bugüne kadar geçen 25 yılda iletişimde Türkiye’yi hep ilklerle buluşturduk. Bugün geldiğimiz noktada klasik bir telekom operatöründen, dünyanın ilk dijital operatör unvanına sahip bir şirket olduk. Bu noktaya gelirken bireyler için dijital servisleri geliştirerek, kurumlar için dijital iş çözümleri sunarak sağladık. Aynı zamanda dünyaya teknoloji ihraç ederek Türkiye’de dijital dönüşümün lideri olduk. Bu dönüşümün ilk adımını sabit ve mobil hizmetlerimizi birleştirerek kendi dijital dönüşümümüzü tamamladık. Türkiye’nin dijital ekonomisine katkı sunma hedefiyle, Ocak ayı başında Turkcell Dijital İş Servisleri şirketini kurduk. Turkcell Dijital İş Servisleri şirketini kurmadan önce, müşterilerimizin IT hizmetleri tarafındaki ihtiyaçlarını; dijital dönüşümlerinde Turkcell’den beklentilerinin neler olduğunu araştırdık. Sonuç olarak ulaşım, finans, sağlık, eğitim, lojistik, üretim, perakende, enerji vb. tüm sektörlerin ihtiyaçlarını adresleyecek ve yapay zekâ, IOT, büyük veri gibi ileri teknolojiler ile katma değer yaratacak çözümlerin oluşması, alternatif finansman modellerin sunulabilmesi ortak bir beklenti olarak karşımıza çıktığını gördük. Biz de bu ihtiyaçları karşılamak amacıyla kurumsal müşterilerimiz için geliştirdiğimiz çözüm ve hizmetleri bir çatı altında toplayarak müşterilerimizin taleplerine uçtan uca çözümler geliştirmeye başladık.

Yeni iş modelimiz sayesinde kurumsal müşterilerimize bağlantı, bulut servisleri, güvenlik hizmetleri, bunların etrafındaki entegrasyon hizmetlerini ve IT servislerini tek elden verebilen bir şirket olmayı hedefliyoruz.

Uzun ve kısa vadeli planlarınız hakkında bilgi verir misiniz? Bizleri ne gibi sürprizler bekliyor?

Biz nerede ne yaparsak yapalım müşterilerimize daha yakın olabilmek ve müşteri memnuniyetimizi yukarı çekebilmek bizim için her zaman birincil amaç olacak. Müşteri odaklı organizasyonumuz sayesinde atacağımız her adımın odağında müşteri olacak. Sene başında kurduğumuz Turkcell Dijital İş Servisleri şirketimizle de kurumların ihtiyacı olan tüm çözümleri uçtan uça sunarak sektöre yenilikçi bir bakış açısı kazandıracağız.
Turkcell olarak ‘önce müşteri’ diyor; insanımıza, kurumlara ve ülkemize katkı sağlıyoruz.

Kurumlara ne gibi bütünsel çözümler sağlıyorsunuz?

Rekabette fark yaratmak adına kurumların dijital dönüşümü hayata geçirmeleri kritik öneme sahip ve bu dönüşümü kiminle yaptığınız, hangi iş ortağıyla bu yolculuğa çıktığınızdır. Biz de buradan hareketle, kurumlara tek elden bağlantı, bulut servisleri, güvenlik hizmetleri ve bunların etrafındaki entegrasyon hizmetlerini, IT servislerini verebilen bir şirket olmayı hedefledik. Özellikle maliyet ve rekabet baskısı altında olan şirketlerin, yaptıkları katma değerli teknoloji yatırımlarından hızlı ve verimli bir şekilde geri dönüş alabilmeleri gerekiyor. Bunu yapabilmeleri için uzun soluklu tek bir proje yerine, uzun vadede projeler yapabilen ve bu uzun yolculukta hep yanlarında olacağını bildikleri güçlü iş ortaklarına ihtiyaçları var.

Turkcell olarak, tam da bu noktada devreye girerek, kurumların dijital dönüşüm yolculuğunda yanında olmak ve yaratacağımız katma değeri onlarla birlikte deneyimlemek istiyoruz.

Mega projeler iş sürekliliği ve veri güvenliği açısından oldukça kritik öneme sahipler. Bu çerçevede yerel bir entegratörün bu projeleri yürütmesi de önemli? Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalsın vizyonunuz çerçevesinde değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Şirketlerde ve kurumlarda oluşan verinin yolculuğunda verinin toplanması, iletilmesi, saklanması, işlenmesi ve bu verinin üzerinden değer yaratılması süreçleri mevcut. Turkcell olarak biz bu süreçlerin tamamında varız. Dolayısıyla, müşterilerimize tek elden servis verebilecek konumdayız.

Dijital dönüşümün temel bileşenleri arasındaki bulut servisleri, güvenlik hizmetleri ve IT servisleri yer almaktadır. Bulut servisleri tarafında, veri merkezlerimize her sene yatırım yapmaya devam ediyoruz.

Türkiye’nin en büyük veri işletmecisi olarak her zaman söylediğimiz ‘Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı’ vizyonuyla öncülüğünü üstlendiğimiz dünyanın en gelişmiş ve en güvenli yeni nesil veri merkezi çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. 2016 yılında Gebze Veri Merkezi açılışının ardından geçen yıl 14 bin 500 metrekare tesis ve 2 bin 400 metrekare beyaz alan büyüklüğüne sahip İzmir Veri Merkezi’ni hizmete sunduk. Bu yıl Ankara ve 2020’de Çorlu veri merkezlerinin de tamamlanmasıyla birlikte bu alanda yaptığımız yatırım miktarı 2 milyar TL’yi bulacak. Gerek güvenlik uygulamalarımız gerekse veri merkezlerimize yaptığımız yatırımların önemi, önümüzdeki dönemde çok daha net ortaya çıkacak.

Müşterilerimize veri merkezimizde sunduğumuz hizmet ve servislerin büyük bir kısmı Turkcell mühendisleri tarafından geliştirildi. Ayrıca buradaki servislerin bir kısmını da, Turkcell ekosisteminde yer alan iş ortaklarımız hayata geçirdi. Ekosistemle çok yakın çalışıp onların da gelişmesi bilgi teknolojileri pazarının büyümesini sağlıyor.

Türkiye’nin en büyük markalarından biri olan Turkcell, büyük kurumların güvenilir teknoloji çözüm ortağı haline geliyor. Bu noktada kurumlara siber güvenlik konusunda ne vaat ediyorsunuz?

Kurumsal şirketlere güvenlik alanında da danışmanlık hizmeti sunuyoruz.
Dijital dönüşüm alanındaki bir diğer bileşen güvenlik. Turkcell olarak bu alanda çok ileri bir noktadayız. Bunun nedeni Turkcell’in öncelikle müşterilerinin verileri için sağladığı güvenlik sistemlerinin iyi olmasıdır. 25 yıldır Turkcell mühendisleri tarafından yönetilen büyük bir operasyon merkezimiz ve yıllara yayılan bir bilgi birikimimiz var. Siber güvenlik tarafında bu birikimle kurumsal şirketlere de tüm katmanlarda bu hizmeti veriyoruz. Danışmanlık, analiz, altyapı, test gibi süreçleri müşterilerimiz için yönetiyoruz.

Turkcell Siber Güvenlik Operasyon Merkezi’nde hizmet alan müşterilerimizden günlük olarak 750 milyon log geliyor; 24 bin alarm üretiliyor ve bunlardan da ortalama 42 tanesi rapor olarak sunuluyor. Merkezimiz, bu alanda en prestijli sertifikalardan olan FIRST (Forum of Incident Response Security Teams) sertifikası ile de başarısını tescillemiştir. FIRST, dünyanın her yerinden akredite güvenlik operasyon merkezleriyle çalışarak olası tehditlere karşı önlemlere ulaşmak ve reaktif/proaktif koruma için en iyi kaynaklara erişimi sağlamaktadır. Türkiye’de FIRST sertifikasına sahip ve müşterilerine hizmet sunan ilk şirketiz.

Turkcell Maltepe Teknoloji Plaza’da kurduğumuz merkezimiz sayesinde özel uzman ekipler kurumların yaşayacağı siber saldırılara karşı izleme yaparak, olası siber ataklar öncesinde gerekli önlemlerin alınmasını sağlıyor ve kurumları siber saldırılara karşı 7/24 koruyor. Turkcell Siber Güvenlik Operasyon Merkezi’ni kurumsal şirketlerin yanı sıra kamu kurumları için de güvenlik çözümleri üretilebilecek bir altyapıyla tasarladık.

Peki, Türkiye’nin her yerine fiber altyapıyı ne zaman görebileceğiz?

Turkcell olarak fiberde ilk çeyrekte 25 bin müşteri ekleyerek, müşteri sayımızı 1.4 milyona çıkardık ve bu alandaki liderliğimizi devam ettirdik. Ancak dijitalleşen Türkiye için bununla yetinmeden ortak altyapı konusunun önemini her fırsatta dile getiriyoruz. Ülkemizde yaklaşık 20 milyon hane var. Şu anda fiberin ulaştığı hane sayısı ise yaklaşık 5 milyon. Hızla 15 milyon haneye daha fiber ulaştırmamız gerekiyor. Sektördeki tüm oyuncuların sahip oldukları fiber altyapıları paylaşarak bundan sonra yapacakları altyapı yatırımını ortak yapması gerekli. Bu altyapıları bizlerin ayrı ayrı yatırım yaparak tamamlamasının maliyeti 13-15 milyar dolar olur. Bu da ülke kaynaklarının israfı demek. Öte yandan hem mevcut altyapıyı paylaşıp hem de bundan sonraki yatırımları beraber yaparsak bunun maliyeti 2-2,5 milyar dolar olur. Aynı altyapıdan hizmet verilip rekabetin üst yapı hizmetler, servisler, müşteri kalitesi gibi alanlarda yaşandığı ve bunun sonucunda da Türkiye’nin kazanacağı yeni döneme biz Turkcell olarak hazırız.

Son olarak dijital dönüşümün olmazsa olmazı nedir?

Tabi ki veriye hızlı erişim. Dijital dönüşümün tüm kurumların hayatına girmesiyle birlikte veriye hızlı ve kesintisiz erişim en temel ihtiyaç haline gelmiştir. Bugüne kadar yaptığımız 8 milyarlık yatırımla sahip olduğumuz 45 bin km fiber ağımız ile kurumsal müşterilerimize Turkcell ile hızlı erişim hizmeti veriyoruz. Fiber altyapıda TIER-1 operatörlerle yaptığımız ara bağlantılar anlaşmalarıyla her geçen gün şebekemizi büyütüyoruz. Turkcell olarak, en geniş frekans aralığı ve Türkiye’nin en hızlı 4.5G erişimi ile kurumlara hem mobil hem sabit hatlar üzerinden yedekli ve kesintisiz iletişim sunuyoruz.

Türkiye’nin Bulutu

Türkiye’nin bulut hizmetleri işletmecisi olarak da kurumsal müşterilerimize bulut servislerini sunuyoruz. Turkcell Bulut servisleri ile kurumların tüm bilgi teknolojileri altyapısını Turkcell Veri Merkezleri’nde konumlandırıyor, böylece maliyetleri düşürürken daha esnek bir altyapı sağlıyoruz. Platform üzerinden, altyapı ve uygulama hizmetlerinin istenilen kapasitede dakikalar içerisinde kurulması ve yönetimi sağlanabiliyor. İş sürekliliğini sağlayacak en yeni teknolojiler yatırım maliyetini üstlenmeden Turkcell Bulut üzerinden kullanılabiliyor. Turkcell Bulut servisleri, İstanbul, Ankara ve Kocaeli’nde bulunan 5 farklı veri merkezimizdeki tam yedekli altyapılardan kesintisiz hizmet deneyimi ile sunuluyor.

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up