MakalelerVERİ MERKEZİ & BULUT

Bulut bilişim dijital dönüşüm için neden önemli?

0

Bulutun benimsenmesi, artık günlük yaşamımızı sürdüren ve tüm işletmeler için temel bir özellik haline gelen teknoloji için yapı taşı haline geldi. Covid-19 salgınının ilk aşamasında, kuruluşlar bulut kullanımlarını geliştirmeye ve iş sürekliliğini sağlamak için yeni teknolojileri benimsemek durumunda kaldığı kriz yönetimine net bir şekilde odaklandı. Bulut teknolojisi ise artık şirketlerin dijital dönüşümü için hayati önem taşıyor. Öngörülebilir gelecek için dünyadaki durum devam ederken işletmeler, dijital dönüşümlerini yalnızca güvenilir değil aynı zamanda rekabetçi olacak şekilde garanti etmek durumunda kalıyor.

Toplumun büyük bir kısmı salgından korunmak için tecrit altına girme kararı aldığında, her türden şirket ve işletme bu durumdan etkilendi. Dünya, ofislerde merkezileşmeden uzaktan çalışmaya kadar kitlesel bir istihdam değişikliğine tanık oldu ve bulut teknolojisine daha önce hiç görülmemiş şekillerde bağımlılık oluştu. İşletmelerin yalnızca yeni bir çalışma ortamından çalışmaya devam edebilmek için dosyalara erişim sağlamaları değil, aynı zamanda bulut tabanlı hizmetlerinin tamamen istikrarlı ve güvenli olmasını sağlamaları gerekti. O zamandan beri dünya, doğru teknolojiyi kullanmaya odaklanmayı, iş aktifliğini artırmayı ve daha kapsamlı bir iş modeline doğru ilerlemek için içgörüler toplamayı içeren bir sonraki aşamaya geçti.

Müşteri deneyimi ve çalışan odağı ilk adım

İster yüzde 90 tamamlanmış ister dijital dönüşüm yolculuğunuza yeni başlıyor olun, işletmelerin değişimlerine 3 temel alanda yaklaşması gerekiyor. Öncelikle hem müşteri deneyimini dönüştürmek, tüm işletmelerin çabalarının merkezinde olmalıdır. Çalışanlar ve müşteriler, şirketlerin var olma ve gelişmeye devam etmenin ana odağı arasında yer almalıdır. İster küçük iş yüklerini buluta taşımak ister kurumsal çapta sanal masaüstü altyapısına doğru tamamen yeniden düzenleme olsun, onların rahatlığı, mutluluğu ve son ürüne erişme yetenekleri önceliklendirilmelidir. Özetle, dijital bir dönüşümü düşünürken insanların iş modelinizin merkezinde ve listenizde ilk sırada yer alması gerekir.

Bu konuya dair ABD’deki büyük bir telekomünikasyon ağı sağlayıcısının yaptığı çalışma, başarılı bir örnek olacaktır. Çok kanallı içerik yönetimini yürütmek ve deneyim sunumunu hızlandırmak için belgelerini ve dijital varlıklarını her yerden erişimle yapılandırılmış bir şekilde depolamak ve bunlara erişmek isteyen şirket, bu hedeflere ulaşmak için çeşitli kurumsal ve perakende mağazalarında gelişmiş deneyim sağlayan e-imza ve dijital depolama için bulut tabanlı entegre bir çözüm olan bir Dijital Sözleşme Otomasyon&Depolama (DCAS) çözümünü kullandı. Bu çözümler, tüm belgelerin dijital olarak güvenli bir şekilde depolanmasını, birlikte yüklenmesini ve yönetilmesini sağlayarak çok daha gelişmiş bir müşteri deneyimine yol açtı.

Güncel kalmak için yenilikçi sistemler ve süreçler kullanın

Odaklanılması gereken ikinci alan ise sistemler ve süreçlerdir. Neredeyse tüm iş modellerinin sürekli değişen dünyaya uyum sağlamak için güncellenmesi gerekir. Yine ABD merkezli bir çelik dağıtım şirketi örneğiyle bu adımın ne kadar önemli olduğunu görmek mümkün. Önemli miktarda manuel işlemler ve verilerin uçtan-uca görünürlüğünün eksikliğine neden olan eski sistemler, şirketin büyümesini ve pazara çıkışlarını engelliyordu. Bulut teknolojisini organizasyona entegre eden kuruluşa bu teknoloji, şirketin temel iş süreçlerindeki darboğazları ortadan kaldırmasına yardımcı oldu, mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlar için sağlam bir çözüm sundu. Bu da finansal analitiği ve karlılık analizini iyileştiren güncellenmiş ve kolaylaştırılmış süreçlere yol açtı.

Dijital dönüşümler teknoloji olmadan var olamaz

Son olarak yeni cihazların, makinelerin, sunucuların ve bulut hizmetlerinin kullanılması ve eski ya da mevcut birimlerin ve modellerin güncellenmesi, işi taze ve rekabetçi tutmak için çok önemlidir. 100’den fazla farklı marka aracılığıyla bitki bazlı ürünler üreten küresel bir paketlenmiş gıda şirketi ile yapılan çalışma, bu konuya ilişkin açık bir örnektir. İngiltere merkezli bu gıda şirketi, ana şirketten miras kalan eski sistemler yerine tamamen yeni bir BT altyapısı ve uygulama ortamı oluşturdu. Tüm altyapıyı, tedarik zinciri uygulamalarını ve süreçlerini uygulamak için şirketin kullanmaya başladığı bulut teknolojisi, sistemi yükseltmeye ve yenilemeye imkan sağladı. Bu odak ile firma, işini desteklemek için birinci sınıf süreçler ve teknolojiye sahip, geleceğe yönelik bir platforma erişim sağladı.

Bulut bilişim şirketleri dönüştürecek parçanın en temel unsurudur. Dijital dönüşüm çabalarına nasıl odaklanılacağına ilişkin bu genel bakış içerisinde bulutun benimsenmesi ise şüphesiz işi daha iyi veya daha doğru şekilde yürütmeye, uygulamaya ve desteklemeye yardımcı olmaktadır. Günümüz dünyasında ise işletmelerin geleceği için bu konu, artık her zamankinden daha önemli bir konumda. Yeni teknolojilerin entegrasyonu ile çevik olmayı hedeflemek ise bu yeni dijital çağda, şirketlerin önceliği bulut ortamına geçmek olduğunda mümkün olabilir. Bulutta olmak, yerleşik bağlantı ve zeka elde etmek, akıllı işlemlerin birlikte çalışabilirliğini mümkün kılmak ve buluta bağlı dijital hizmetler için güvenilir bir altyapı oluşturmak anlamına gelmektedir.

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up