FİNANSYÖN VEREN LİDERLER

Uluslararası İstanbul Finans Merkezi projesinin vizyonuna yaraşır şekilde hasıl olması, ülkemizin yararınadır

0

Finans Kulüp Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Önder Halisdemir: ”Devletimizin finans alanında ortaya koyduğu vizyonu geliştirme ve mevcut potansiyeli zenginleştirme konusunda Vakfımızın ödevleri olduğunu düşünüyoruz.”

Önder Bey öncelikle sizi tanıyarak sohbetimize başlamak isteriz… Akademik ve iş hayatınızdan kısaca bahsedebilir misiniz?
İş hayatına ortaöğrenim yıllarında hayat okulu tabir edilen Sultanhamam’da çırak olarak katıldım. Bu süreç, eğitim hayatım boyunca esnaflığı kapsayacak şekilde devam etti. Finans kariyerime 1995 yılında girdiğim banka sınavlarını kazanarak yönetici programı ile başladım. Teftiş kurulu, şube, kurumsal pazarlama, krediler, perakende bankacılık ve teknoloji alanlarında görevler aldım. Akademik yolculuğumu ise finans kariyerime paralel sürdürerek, sermaye piyasaları alanında yüksek lisans ve bankacılık alanında doktora dereceleriyle tamamladım.

Finans kariyerimin 12. yılında, Türkiye’nin en genç banka genel müdürü olarak bir bankanın tüm sorumluluğunu üstlendim. Kariyer basamaklarını teker teker ancak hızlı tırmanmamda, ortaokul ve lise dönemlerimde aynı zamanda ticaretle uğraşmamın katkısı büyük. Parayı, sözün değerini, ayıbı ve adabın önemini erken yaşta deneyimledim. Bu deneyim bankacılık gibi muhafazakâr bir sektörde bakış açımı ve iş yapış şeklimi özgün kılarken, kariyerim boyunca gerçekleştirdiğim yenilikler birçok ulusal ve uluslararası ödülü de beraberinde getirdi.

2016 yılında kariyerimin zirvesindeyken yabancıların ‘sabbatical’ olarak adlandırdığı kariyer molasını verdim. Yoğun iş hayatı sebebiyle yaşamda ıskaladıklarım ve üzerine gidemediğim meraklarım vardı. Evlendim ve eşimle dünyayı bir başka bakış açısı ile havadan, karadan, denizden yeniden keşfettim. Bu keşifleri ve deneyimlerimi, hayatın B planını temsil eden Türkiye’nin ilk sürdürülebilir yaşam projesi olacak ‘Nefes Assos’un bileşenlerine yansıttım. Bu esnada yenilenebilir enerji yatırımları yaptım. Mola dönemimde sivil toplum alanında inisiyatif alarak ülkemizin finans alanındaki yegane sivil toplum kuruluşu olan ve Finans Kulüp adıyla bilinen Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı’nın başkanlığına oy birliğiyle seçildim. 2021 yılında ise kariyer molamı bitirerek, ülkemiz ve bölgemizde ihtiyaç duyulan yatırım bankacılığı faaliyetlerine odaklanacak Misyon Yatırım Bankası’nı kurmak üzere finans sektörüne dönüş yaptım.

Gelelim Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı’na. Bize Vakfı ve Vakfın faaliyet alanlarını biraz anlatabilir misiniz?
Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı 1986 yılında dernek olarak finans sektörünün gelişimi ve dayanışması amacıyla bankalar, bankacılar ve yüksek bürokratlar tarafından kurulan; sonrasında vakfa dönüşerek ülkemizde Bakanlar Kurulu kararıyla adında Türkiye olmasına izin verilen nadir vakıflardandır. 37 yıllık tarihimizde ortaya koyulan iş birlikleri ve akademik çalışmalar, bizlere gurur duyduğumuz bir geçmiş ve önemli bir zemin oluşturmuştur. Ülkemizin finans kapasitesi ve becerilerinin gelişimini sağlamak üzere işletme okuryazarlığından, meslek standardı çalışmalarına kadar kapsayıcı faaliyetler yürütüyoruz. Avrupa Birliği ile gençlere yönelik girişimcilik, KOBİ’ler için akademi çalışmaları yaptık. Türkiye’de yıllarca emek verdiğim finans alanında ihtisaslaşmış tek sivil toplum kuruluşu olan Vakfımızın çalışmalarına hizmet etmek ve değerli Yönetim Kurulumuz ile ülkemizin gelişimine katkı verebilmek benim için mutluluk.

Bir teknoloji dergisi olarak ‘finans ve teknoloji’ üzerine konuşmak isteriz. Türkiye’de kurum içi girişimciliğin ilk örnekleri olan, alanının lideri fintekleri hayata geçirdiniz. Bugün ülkemizin finans teknolojileri konusunda dünyanın öncü ülkelerinden biri haline gelmesini nasıl yorumluyorsunuz? Sizce buradaki atikliğin ve başarının itici gücü nedir?
Kariyerim boyunca hayata geçirdiğim dönüşüm projeleri ile ülkemizde finansal teknolojiler alanında yaşanan gelişimin hep içinde bulundum. Fintek diye bir tanımlama olmadığı zamanlarda, Ekent şirketimizle otobüslerde muavin gereksinimini kaldıran şehir-kart çözümlerimiz ulaşımı dijitalle tanıştırdı. Nkolay ile bakkalları ve küçük işletmeleri fiziksel-dijital kısaca ‘fijital’ çözümlere kavuşturduk, varoluşlarını kuvvetlendirdik. Yine ismini verip yöneticiliğini yaptığım Passolig ile spor endüstrisini dönüştürdük. Bunun gibi alanında öncü ve lider fintek şirketleri kurduk. Bizden sonra bu tip girişimler oldukça arttı ve kocaman bir fintek sektörü doğdu.

Dünyada finans teknolojileri alanında öncü ülkelerden biri olmamızın başrolünde, liyakat ve onun kaçınılmaz iki önemli bileşeni vardır. İlk bileşen; finans sektörümüzdeki insan kaynağı yapısıdır. Türkiye’de bankacılık uzunca bir süre en çok çalışılmak istenen sektör oldu. Bankalar, çalışanları için en iyi koşulları sunan kurumsal yapılanmalar olarak her dönemin en başarılı mezunlarını sektöre sınavlarla seçerek aldılar. Yani ülkemiz gençlerinden parlak ve disiplinli olanlar seçildi. Ardından liyakatli mekanizmalarla finans profesyonelleri çok sayıda kurum içi ve dışı eğitim süreçlerinden geçerek yönetici havuzlarına alındılar. Dünyanın önde gelen danışmanlık firmalarıyla çalışarak metotları deneyimlediler. Dahası, bankacılık gibi geniş yelpazeye dokunan bir mekanizmada tüm sektörleri ve iş yapış usullerini tanıdılar.

Liyakatin böylesine egemen olduğu bir sektör olarak, finans teknolojileri alanında öncü olmamız zaten sürpriz değildi. Liyakatin egemen olduğu yerde başarı da gelecektir. Türkiye’de doğan ve bugün dünyanın merceğine aldığı başarılı girişimler işte bu arka planın bir sonucudur. Ülkemiz teknoloji ve finans sahalarında ön planda olup, yetiştirdiği çok iyi insan kaynağıyla dünya ile aynı sayfadadır.

Finans dışında diğer çeşitli alanlarda da teknolojik açılımların başarılı sonuçlarını izliyoruz. Bunlardan birisi özellikle gençlerin ilgi alanına giren gaming… Yeni mezunlarımız bu alanda başarılı işlere imza atıyor.

Savunma sanayimizde de en yeni teknolojilerle elde ettiğimiz başarılar bizi gururlandırıyor. Bu alanda başarılı projelerin sayısının artmasını destekliyoruz.

Öte yandan GSM sektörümüzü de beğeniyle takip ediyorum. Dünyada gerçekleşen yeniliklere öncülük etme noktasında Turkcell’in GSM’den bankacılığa geçiş alanında gerçekleştirdiği başarılı örnek ‘Paycell’, fintek alanında bugün ekosistem adına önem taşıyan ve iyi bir liderlik örneğidir. Özetle, liyakatin geçerli olduğu her alanda bu başarılı örneklerin izlerini görüyoruz.

Girişimcilik ekosisteminde de finans teknolojileri oldukça öne çıkıyor. Finteklerin hem globalde hem de ülke içerisindeki temsiliyetini nasıl değerlendirirsiniz? Sizce sektördeki hangi boşluğu dolduruyorlar?
Fintek açılımlarıyla birlikte; geleneksel bankacılığın bazen yavaş, bürokratik ve yüksek maliyetli süreçlerle sunduğu hizmetler artık daha hızlı, kullanıcı dostu ve düşük maliyetle sunulabilir hale geliyor.

Dünyanın bir gerçeği olarak bugünün önemli marka ve işlerine imza atan iş insanları dünün girişimcileriydi. Teknolojinin finans dünyası ile aynı potada eridiği fintekleri hayata geçiren girişimciler, regüle bir alanda girişimcilik cesaretini gösteriyorlar.

Ülkemizde girişimcilerin bu cesur adımına destek sağlayan düzenlemelerin mevcut olması mutluluk verici. BDDK, sektöre yönelik açık bankacılık, servis bankacılığı ve benzeri düzenlemelerle girişimlerin önünü açmaktadır. Devletimiz, Uluslararası İstanbul Finans Merkezi ile fintekleri öncelikleri arasına koyarak bu alanda gerekenleri yapma vizyonu göstermektedir.

Uluslararası İstanbul Finans Merkezi projesi, ülkemiz adına çok önemli ve gerekli bir vizyondur. Projenin vizyonuna yaraşır şekilde hasıl olması ülkemizin yararınadır, hepimiz sahip çıkmalıyız.

Şüphesiz, banka ve finteklerimiz en önemli ülke varlıklarımızdır. Yerli finans zanaatkarlarını iyi biçimde yetiştirmeye devam etmeliyiz. Bugün ülkelerin egemenlik alanlarını savunmaları ve geliştirmeleri, finansal egemenlikle mümkün olabilmektedir. Refahın oluşması, geliştirilmesi ve bölgesel kapsayıcılığa ulaşması ancak finans becerilerinin gelişimiyle sürdürülebilir hale gelmektedir.

‘Yeşil finans’ın ülkemizdeki sürdürülebilir ekonomiye katkısı hakkında neler söylersiniz? Finans Kulüp olarak bu konudaki çalışmalarınız neler?
Finansal kurumların projelerine kaynak sağlarken çevresel kriterleri de göz önünde bulundurduğu ‘yeşil finans’ olgusu dünya gündeminde ağırlığını artırıyor. Türkiye’de de bu alanda farkındalığın oluşmasının ötesinde sağlam adımların atılması gerekiyor. Vakfımız, tam da bu noktada kamu otoriteleri ile etkili çalışmalar yaparak, bireylerin ve işletmelerin finansal okuryazarlık penceresine bir de yeşil finansı eklemeyi amaçlamaktadır.

Daha önce Avrupa Birliği ile yürüttüğümüz proje bazlı çalışmalarımız, yeşil finans dikeyindeki gelişim sürecimizde ülkemiz ve yurt dışı arasında köprü görevi görecektir.

Köprü çalışmalarımız artarken, ilerleyen dönemde özellikle KOBİ’lerin ‘yeşil dönüşümlerine’ gereken desteği vermek üzere bir proje başlatacağımızı da şimdiden paylaşmak isterim.

Vakıf olarak, yıl sonu ve orta vadede gündeminizde hangi başlıklar yer alacak?
Vakfımız Türkiye’nin en büyük 10 bankası, 100’e yakın finans kuruluşu, finans profesyonelleri, yurt dışı temsilcilikleri ve 40’ın üzerinde üniversite ile oldukça güçlü bir ekosisteme erişebilme kabiliyetindedir. Bu sayede çok sayıda proje, çalıştay ve iş birlikleri gerçekleştirebiliyoruz.

Bugüne kadar bolca gönüllü katkısıyla yapabildiklerimiz, bizi yeni çalışmalarımız için yüreklendiriyor. Bundan sonraki aşamayı yeni jenerasyon bir STK ve topluluk oluşturma projesi olarak tanımlıyoruz. Bir bütün olarak; finans zanaatkarlarının yetişmesi ve etkileşimi, kesimlerin finansa erişiminin kolaylaştırılması, gençlerimizin finansal okuryazarlıklarının sağlanması gündemimizi oluşturuyor.

Yeni nesil yapılanmamız olan Genç Finans Kulüp üyeleri ise üniversitelerinde iş birliklerimiz kapsamında sektörün yeni yüzleri olarak yetişiyor ve yetişecek. İlerleyen dönemde onları sektörümüze entegre etmek ve eğitimleri boyunca onlara mentorluk sağlamak üzere çalışmalarımıza yoğunlaşıyoruz.

Vakfımızın bir diğer ve önemli ödevi ise, devletimizin finans alanında ortaya koyduğu vizyonu geliştirmek ve mevcut potansiyeli zenginleştirmektir. Özellikle Uluslararası İstanbul Finans Merkezi’nin kurulması yönündeki çalışmalarda, bize de Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı olarak önemli roller düşüyor…

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up