BÜYÜK VERİMakaleler

Sanal Müşteri Deneyimi Merkezi: Daha tasarruflu ve güçlü ilişkilerle büyümek

0

Müşteri deneyimi merkezleri, işletmelere müşterilerle bağlantı kurmanın, marka sadakati oluşturmanın ve sonucunda da satışları artırmanın en etkili yollarından birisidir. Peki kurumlar kendi müşteri deneyimi merkezlerini geliştirirken fiziksel ortamlara potansiyel bir alternatif alan ve gelecek için tamamlayıcı bir yenilik sağlayabilir mi?

Olumlu müşteri deneyimleri, bir şirketin karlılığında somut bir fark yaratır. Müşteri deneyimi merkezleri de potansiyel müşterilerle ilişkileri geliştirmek ve onlara kapsamlı bir marka deneyimi yaşama şansı vermek için tasarlanmış etkileşimli alanlardır. Deneyim merkezleri işletmelere ürünlerini ve hizmetlerini sergileme şansı verse de artık geleneksel bir satış aracı olmanın çok ötesine geçti. Bu merkezler, potansiyel müşterilerin gerçek anlamda kişiselleştirilmiş bir yolculuğa çıkarken ihtiyaçların ev sahibi işletme tarafından nasıl karşılanabileceği hakkında daha fazla bilgi edinebilecekleri dinamik, müşteri merkezli ve dikkat dağıtıcı olmayan alanlar sağlar.

Dünya giderek dijitalleşirken markaların neler sunması gerektiğine ve kiminle iş yapmak istediklerine dair beklentiler de dahil olmak üzere müşteri davranışları değişiyor. Satışa yönelik tek boyutlu yaklaşımı geçmişte kaldı; müşteriler, satın alma kararları verirken oldukça kişiselleştirilmiş ve iş birlikçi bir yaklaşım bekliyor.

Deneyim merkezleri için satış ve pazarlama hedefleri

Dijital çağda müşteri beklentilerindeki değişim, satın alma kararlarının karmaşıklığı ve müşteri hizmetlerinde mükemmellik gereksinimleri ile birleştiğinde, geleneksel satış tekniklerinin artık geçerli olmadığı anlamına geliyor. Özel deneyimler etrafında tasarlanmış bir ortam, anlamlı ve kişiselleştirilmiş sunumlarla müşteriler, ihtiyaçlarının anlaşıldığını ve önemsendiklerini daha fazla hissediyor. Bu da potansiyel müşteriler için güçlü bir öneri olarak, işletmelerin sadece satış yapmasını değil, aynı zamanda uzun vadeli marka sadakati oluşturmasına da yardımcı oluyor. Bu nedenle, müşteri deneyimi merkezleri satış ve pazarlama ekiplerine potansiyel müşterilerle yeni ve uzun süreli ilişkiler kurmak için mükemmel fırsatlar sunuyor.

Geleceğin deneyim merkezleri “sanallaşıyor”

Hem çağın gereklilikleri hem de teknolojinin gelişimiyle, şirketler artık dijital yolculuklarında yeni zeminler keşfetmeye hazırlanıyor. Müşterilerine ürün ve hizmetlerini evlerinin rahatlığında deneyimlemeleri için sürükleyici ve ilgi çekici seçenekler sunan kuruluşlar, deneyimi simüle ederek dünyanın her yerinden katılımcılarla buluşuyor. Örneğin, bir akıllı ev teknoloji firması, sunduğu sanal müşteri deneyimi merkezi ile günümüz akıllı evlerini oluşturan olanakları müşterileriyle tanıştırıyor. Sanal tur rehberi iklim, aydınlatma, eğlence, güvenlik ve enerji ile ilgili işlevleri sergileyerek bu sanal şovu özelleştiriyor ve ürünlerin her özelliğini eksiksiz bir şekilde vurguluyor. Aynı zamanda ziyaretçilerin sorularını da yanıtlayarak deneyimi kusursuzlaştırıyor. 

Bir diğer örnek olarak, Japonya merkezli bir elektronik şirketi, kurguladığı sanal deneyim merkezinde sahip olduğu ürün veya yazılımın faydalarını, işlevlerini ve özelliklerini ortaya çıkararak ziyaretçilere canlı bir gösteri gerçekleştirirken ürün uzmanlarıyla sanal olarak bağlantı kurulmasını mümkün kılıyor.

Hazır mobilya ve ev aksesuarları tasarlayan çok uluslu bir şirket ise fiziksel deneyim merkezini sanallaştırıyor. Kullanıma sunduğu artırılmış gerçeklik mobil uygulama üzerinden, müşterilerinin ürünleri gerçek zamanlı olarak test etmelerini sağlıyor. Kullanıcı bir ürünü belirlediği mekanda görselleştirmek için uygulama aracılığıyla odayı taratıyor ve odadaki istenen noktayı belirleyerek ürün seçiyor. Kullanıcı böylelikle almayı düşündüğü ürünü seçtiği ortamda sanal olarak görebiliyor. 

Müşteri deneyimi bakımından turizm sektörü de sanallaştırmanın olanaklarından faydalanıyor. Sanal deneyim merkezi ile hem çağın gereklerine uygun hem de estetik bir turistik ortam oluşturulması, bu bölgelerin marka değerini ve dünyada bilinirliğini de artırıyor. Sanal tur ile potansiyel ziyaretçiler, mekanların 360 derece görüntüsünü telefon ekranından görebiliyor.

Müşterilerin ürünleri keşfedebilecekleri ve 360° bir ortamda sektör bilgileri, teknik incelemeler ve tecrübeleri ile önerileri öğrenebilecekleri sanal müşteri deneyimi merkezleri, dijital çağın yeni stratejisi olmaya hazırlanıyor. Fiziksel alan bağımlılığını ortadan kaldıran bu yenilikçi merkezler, şirketlere tasarruf ve özgürlük sağlarken firmaların müşterilerine de daha kapsayıcı ve konforlu bir deneyim sunmalarına yardımcı oluyor.

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up